Mikroelektronika ve výuce

Mikroelektronika resp. nanoelektronika je technický obor, který již delší dobu zasahuje do všech oblastí lidské činnosti a v dnešní době prochází ještě rychlejším rozvojem. Bez oboru mikroelektronika by totiž nebylo dnešních počítačů, televizorů, mobilů, prostě žádného moderního elektronického zařízení. Proč tomu tak je? Protože ať už mobil, počítač, rádio, auto nebo i kosmická loď se skládají z mnoha součástí. Nejdůležitějšími jsou ale malinké součástky, tzv. čipy, které to celé zařízení probouzejí k životu. Někdy jste možná narazili na slangový název „šváb“, protože vypadají právě jako tento hmyz, spousta nožiček, které trčí z černé malé krabičky. A právě tyto čipy – šváby tvoří srdce a mozek jakékoli elektroniky. Čipy totiž měří, počítají, řídí a komunikují s jinými součástmi elektroniky, a tím oživují třeba iPhone, ale samozřejmě spoustu jiných zařízení.

A přesně tato problematika, tedy návrh, vývoj a testování čipů, se na Ústavu mikroelektroniky vyučují. Jak je optimálně navrhnout podle požadavků zákazníka, jak je vyrobit a také, jak je použít. Je jasné, že stejně jako srdce a mozek potřebují v lidském těle spoustu dalších podpůrných orgánů – „součástek“, potřebují i čipy pro svou funkci řadu pomocných částí. Proto, i když to na první pohled nevypadá, není obor mikroelektronika jen o čipech, ale také tom, jak je naprogramovat, aby správně měřily, počítaly, řídily nebo komunikovaly. Jak je správně použít společně s dalšími součástkami při tvorbě například notebooku. Jak je propojit (třeba i bezdrátově), aby si správně předávaly všechny údaje a příkazy apod. Bez ohledu na typ součástky je nutné ji z něčeho vyrobit. Proto se náš obor zabývá i materiály a technologiemi, jak dosáhnout požadovaných vlastností čipu. Je to vlastně velmi široký obor, ve kterém se uplatní obvodáři, technologové, fyzici i chemikové.

pouzdrodruzice

Samozřejmě, že jeden člověk nemůže obsáhnout všechny tyto profese. Proto ale máte možnost vybrat si ze široké nabídky volitelných předmětů a specializovat se na tu část mikro- a nanoelektroniky, která vás zajímá, která vás bude bavit a v budoucnu přinese i lukrativní zaměstnání. Náš obor je tedy velmi bohatou paletou skládající se z mnoha oblastí, takže vaše uplatnění v praxi je bezproblémové. Navíc máte možnost být přímo u toho, vidět a hlavně se naučit, jak to všechno funguje, a tím přímo v budoucím zaměstnání ovlivnit, jak bude fungovat váš mobil, televize doma v obýváku nebo co všechno bude umět palubní počítač vašeho auta :-)

tiny switchauto