Jak na péči o skleník? V Lužánkách vzniká autonomní zavlažovací systém, který ho obstará za vás.

Ve skleníku lužáneckého střediska volného času vzniká plně autonomní solární zavlažovací systém. Stojí za ním Rastislav Straňák, student druhého ročníku magisterského programu Elektrotechnická výroba a management na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Studentský projekt, který se zaměřuje na udržitelnost se z nenápadné bakalářské práce vyvinul v realizaci a uplatnění v praxi. „Cílem je vytvořit algoritmus, který na základě přijatých dat vyhodnotí vlhkost vzduchu, půdy a teplotu a následně rozhodne, kdy bude zavlažovat a kdy ne. Přebytečná energie ušetřená při provozu zařízení pak bude spotřebovávaná na svícení UV světlem, tak aby se urychlil vývoj rostlin,“ říká o svém projektu Rastislav. K otázce vzniku pak dodává: „Moje bakalářka byla celkem rozsáhlá záležitost, kterou jsem dlouho připravoval a dal jsem si s tím hodně práce. Když se naskytla příležitost to i implementovat do nějakého skutečného objektu, jako je ten v Lužánkách, tak jsem si řekl ok, proč ne, pojďme na to!“

Skleník provozuje Středisko volného času Lužánky, které se zaměřuje na organizaci volnočasových aktivit pro všechny věkové kategorie. „Chtěli využít nějaký nekonvenční způsob péče o skleník, který by pomocí vodní mlhy pomáhal automaticky regulovat klimatické podmínky skleníku a simulovat tak přirozené tropické podmínky rostlin. Také chtěli, aby konečné zařízení bylo zajímavé pro děti, proto jsem také implementoval LED pásky.“ Díky spolupráci se Rastislavovi otevřelo i více možností. „V bakalářské práci jsem propojoval jednotlivé moduly. Teď navrhuji a testuji desku plošných spojů, takže bude všechno implementované na jednom uceleném systému. Udržitelným zdrojem energie je potom fotovoltaický článek v kombinaci s akumulátorem pro ukládání energie.“

Budoucnost projektu, který nese pracovní jméno IRIS vidí Rastislav pozitivně: „S Annou Vozárovou, která má lužánecký skleník na starosti, jsme již řešili, že bychom po dokončení systém nabídli i dalším podobným zařízením po ČR. Chystám se tedy vytvořit i průzkum trhu, na základě kterého, bych zkusil vybrané skleníky oslovit.“

Poznámka: Bakalářská práce i současná diplomová práce, pod kterou realizace solárního zavlažování spadá, vzniká pod vedením paní Kristýny Jandové z Ústavu elektrotechnologie.